Segmentacija tržišta, targetiranje i pozicioniranje na tržištu
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 5 | Nivo: Visoka poslovna škola, Novi Sad

UVOD
Tržište predstavlja skup kupaca i prodavaca koji svojim delovanjem određuju cenu proizvoda ili grupe proizvoda. Definisanje tržišta znači određivanje kupaca i prodavaca koji posluju na nekom tržištu.
Tržište je mesto na kojem se susreću ponuda i tražnja.
Skup svih stvarnih i potencijalnih kupaca= TRŽIŠTE.
SEGMENTACIJA TRŽIŠTA
Segmentacija tržišta polazi od pretpostavke da su potrošači različiti u svojim potrebama, motivima i zahtevima. Te razlike se ispoljavaju u tražnji različitih proizvoda i usluga na tržištu.
Segmentacija tržišta je proces podele tržišta na posebne delove ili grupe, a prema izvesnim zajedničkim kriterijumima sa ciljem stvaranja dovoljno homeogenih segmenata unutar grupe, a međusobno različitih. Segmentacija je podela tržišta na određen broj relativno homogenih celina koje imaju slične interese prema proizvodu tj. pokazuju određene sličnosti u ponašanju.
Segmentacijom se služe skoro svi ponuđači na tržištu, kao što su: ponuđači potrošačke robe, ponuđači usluga, trgovci na malo, industrijski proizvođači...
Potrošači mogu imati tri različita tipa tražnje:
• Homogenu- potrebe i želje potrošača su uglavnom iste
• Klaster- potrebe i želje potrošača za proizvodima se mogu klasifikovati u dva ili više klastera od kojih svaki ima svoje karakteristike kupovine
• Difuznu- potrebe I želje potrošača su veoma različite, tako da ih je teško grupisati u klastere
Pri određivanju segmenata treba poštovati sledeće principe:
Merljivost- mogućnost merenja velićine, karakteristike segmenata i kupovne moći. Segment mora biti merljiv u sadašnjem vremenu i u neposrednoj budućnosti.
Dostupnost- opsluživanje segmenata na efektivan način i sam proizvod treba biti dostupan
Diferenciranost- segmenti treba da su različiti i da različito reaguju
Operativnost- privlačenja i opsluživanje segmenata
Potrebno je razlikovati masovni, diferencirani i ciljni marketing.
Masovni marketing- podrazumeva masovnu proizvodnju, promociju i distribuciju jednog proizvoda pri čemu jedan proizvođač nudi jednak proizvod svim potrošačima. Masovni marketing je kada je potražnja veća od ponude, kada su potrebe i zahtevi homogeni i poželjni za veliku većinu potrošača
Diferencirani marketing- preduzeće kreće širinom asortimana osnovnog proizvoda sa namerom da potrošači imaju dovoljan izbor. Diferencirani marketing podrazumeva stalno osmišljavanje novih proizvoda ili uvođenje novina u već postojeće proizvode.
Ciljni marketing- podrazumeva biranje tržišnih segmenata prema kojima će se preduzeće usmeriti svoje marketing aktivnosti. On je ključni element marketing strategije.
Postoji i “totalna segmentacija tržišta”, što znači da se za svakog pojedinačnog potrošača ponudi I pojedinačni proizvod. Prema Kotleru o marketingu se danas razmišlja kao o procesu segmenting (segmentacija), targetting (ciljno usmeravanje) I positioning (pozicioniranje), koji on naziva “STP marketingom”
.
PROCES SEGMENTACIJE TRŽIŠTA
Tri glavna pristupa u otkrivanju tržišnih segmenata i merenju razlika koje postoje između njih.
To su:

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!